MYKOBOT

Autorx projektu : Martix Navrot, Agata Polak, Jagoda Wójtowicz, Urszula Żachowska
Projekt zajął drugie miejsce w hackathonie Wasteless Land w 2020 roku.


Mykobot mityczne stworzenie powołane do życia jako brakujace ogniwo niepowstrzymanej akceleracji technologicznej świata. Robot - nomada sterowany sztuczna inteligencją żyjący w symbiozie z grzybem - boczniakiem ostrygowatym przemierza połacie zaśmieconej przez człowieka przestrzeni. Mykobot swoim spokojnym ruchem po piasku zbiera to co pozostawił człowiek - zacznie od niedopałków - one bowiem są najbardziej szkodliwe dla środowiska.
W czasie rzeczywistym rozkłada niedopałki papierosa na biopolimer.
MYKOBOT jest to twór stanowiący połączenie robota i grzyba, będący formą twórczej symbiozy tego co organiczne z tym co technologiczne.

Mykobot składać będzie się z dwóch części.

Pierwsza część zaprojektowanego Mykobota- cybernetyczna - stanowi układ scalony osadzony na platformie, poruszający się po powierzchni dzięki umieszczonym na środku konstrukcji bateriom słonecznym zasilającym mobilną całość osadzoną na czterech gasienicach. Układ scalony zaprogramowany z pomocą płytki Arduino, działa dzięki uprzednio wgranemu algorytmowi - prostej, stworzonej przez zespół sieci AI, wytrenowanej do rozpoznawania zanieczyszczeń w formie napotkanych na swej drodze niedopałków papierosów. Kamerka stanowiąca rowzniez część układu rozpoznaje co jest papierosem a co nim nie jest, następnieza pomocą zamontowanej na srodku ukladu zassawki niedopalek wprowadzany jest do wnetraza kapsuly mykobota.
Kapsuła (growbox) stanowić będzie organiczną część robota, równocześnie będąc “sercem” całej konstrukcji. Growbox to miejsce zajmowane przez jego organiczną część Mykobota - jest nim grzyb, boczniak ostrygowaty, posiadający niezwykłe właściwości adaptacji substratu którym jest karmiony.
Grzyb również zostanie poddany procesowi uczenia, tak by był zdolny do skutecznego i efektywnego trawienia niedopałków oraz neutralizacji zawartych w nich toksyn. Proces ten jest krótki i prosty - w pierwszej kolejności poprzez podawanie grzybni czystych filtrów papierosowych uczy się ona wytwarzać odpowiednie enzymy pozwalające na rozkładanie octanu celulozy, następnie podając zużyte pety grzybnia uczy się rozkładać również toksyny zawarte w pecie.

Cykl życia robota
Egzystencja mykobota dzieli się dwa dwie fazy : fazę aktywności podczas której zbiera niedopałki i poddaje procesowi wstępnego rozkładu oraz fazę spoczynku obejmującą kluczowy okres procesu : rozkładu octanu celulozy przez umieszczonego w growbox’ie boczniaka ostrygowatego.
Faza pierwsza cyklu mykobota trwa miesiąc,, faza spoczynku (trawienia) zajmuje natomiast trzy miesiące.Po ich upływie cykl zostaje zamknięty, robot ponownie rozpoczyna swą wędrówke.
Gdy kapsuła na niedopałki zostaje wypełniona mykobot udaje się na spoczynek. W tym czasie w grzybni trwa intensywny proces trawienia, octan celulozy rozkładany jest na prostsze związki, stając się zarówno pokarmem zasilającym grzyba, jak i dzięki procesowi mineralizacji, materiałem budulcowym utwardzającym ścianki komórkowe. Tak utwardzona grzybnia staje się naturalnie wyprodukowanym biopolimerem, który stać się może składem filamentu do drukarki 3D. Dzięki temu otwiera się możliwość niskokosztowej produkcji kolejnych pokoleń mykorobota w duchu zerowaste.
Mykobot staje się nową formą symbiotycznego połączenia pomiędzy tym co technologiczne a tym co organiczne - zajmując miejsce w naturalnej cyrkulacji życia ekosystemu, wspierając i stymulując naturalne procesy samooczyszczania biosfery, umożliwia biodegradację odpadów wcześniej nie poddających się innym rodzajom przetwarzania, tworzących zalegające masy rozproszonych trwałych i toksycznych odpadków.
Wprowadzenie technologii myko remediacji przyspiesza proces rozkładu niedopałków, redukując ten czas z 25 lat do 3 miesięcy, jednocześnie kumulując i neutralizujące uwalniające się toksyny, nie dopuszczając tym samym do skażenia naturalnego środowiska.
Dzięki opracowaniu quasi-organicznego zamkniętego obiegu materii, przetwarzaniu odpadów i zanieczyszczeń na materiały pozwalające konstruować kolejne pokolenia robotów, otwieramy możliwość, nie tylko zrównoważonego zarządzania mikro odpadami, ale też ciągłego, nieograniczonego włączania w ten proces nowych użytkowników.
Wizja
W przyszłość Mykorobot stałby się łatwo dostępnym urządzeniem, zachęcajacym do współudziału w technoorganiczym oczyszczaniu biosfery.
Mykorobot DIY - od początku działalności Labu oprogramowanie dostępne będzie w opensourcie, części robota drukowane będą z materiałów pozyskanych z przetworzonych wcześniej niedopałków i wraz z niezbędnymi urządzeniami oraz kapsułą z zaszczepioną grzybnią przesyłane będą do zainteresowanych użytkowników chcących włączyć się w rozległą sieć symbiotycznych połączeń międzygatunkowych, zachęcając tym samym do współuczestnictwa w praktyce radykalnej troski o lokalne środowiska.
Pierwszy skonstruowany Mykorobot Matka zamieszkiwać będzie piaszczyste tereny Pustyni Błędowskiej, stając się integralną częścią tego ekosystemu. Przemierzając wydmy oczyszczać będzie je z pozostawionych przez ludzi niedopałków, tak przyciągając uwagę odwiedzających. Mykorobot wchodząc w relacje z ludźmi otwierać będzie szerszą perspektywę ekologiczną, zachęcając do wspólnego oczyszczania przemierzanych terenów. Obecność nowego mieszkańca Pustyni zachęcać będzie do odwiedzin w szczególności najmłodszych, zapraszając na wspólną edukacyjną podróż stanie się punktem wyjścia do pogłębiania refleksji nad stanem Biosfery, nad naszym udziałem w degeneracji naturalnych środowisk oraz, co najważniejsze, wspólnej odpowiedzialności za Naszą Przyszłość wychodzącej poza gatunkowe interesy.  

Mobirise Website Builder

Made with ‌

Drag & Drop Website Builder