Pejzaż dźwiękowy zlewni rzeki Ślepiotka, przepływającej przez Katowice, będący swego rodzaju zapisem warstw historii człowieka i środowiska przyrodniczego utrwalonego na nośniku audio. Przeniesienie akustyki zlewni wraz ze wszystkimi kontekstami jej środowiska, było możliwe dzięki metodzie field recordingui z wykorzystaniem rejestratora dźwięku ZOOM H5. Sonifikacja krajobrazu związana z dziedzina zwaną ekologią muzyki, pomaga dostrzec mnogość elementów zarówno pozytywnych jak i negatywnych związanych z zanieczyszczeniem hałasem. Autorce udało się zarejestrować między innymi niskie dronowe brzmienia helikopterów latających nad szpitalem w Ochojcu, jak i bliskie spotkanie z watahą dzików, korzystającej z koryta rzeki w formie korytarza ekologicznego. Dzięki tej funkcji rzeki, zwierzęta, rośliny i grzyby mogą bezpiecznie przemieszczać się między swoimi siedliskami w otoczeniu miasta. Tereny nadwodne Ślepiotki należą do najbardziej interesujących w przemysłowej części Górnego Śląska. Rzeka początek swój bierze w rezerwacie przyrody “Ochojec”, w którym pomimo degradacji środowiska znajdują się resztki starej puszczy śląskiej. W jej cieniu ukrywają się reliktowe siedliska chronionego liczydła górskiego oraz grzyba flagowca. Innym rzadkim, chronionym gatunkiem pojawiającym się na terenie doliny Ślepiotki jest skrzyp olbrzymi, osiągający prawie 2 m wysokości. Jest to pamiątka nie tylko po łęgach ale i wilgotnych łąkach.
Album został podzielony na trzy akty odnoszące się kolejno do trzech różnych obszarów badanej rzeki wraz z odpowiadającymi im współrzędnymi geograficznymi:
Źródło: 50°12'17.0"N 19°00'14.5"E 08:08
Środek: 50°12'59.2"N 18°58'44.2"E 04:34
Ujście: 50°13'42.7"N 18°55'27.5"E 10:11
Dostępny jest do publicznego odsłuchu za pośrednictwem platformy bandcamp.
https://plk423.bandcamp.com/album/wzmocnienie-g-osu-rzeki-miejskiej-lepiotka-2022
Jest częścią pracy licencjackiej pt: Przyrodnicza i społeczno-kulturowa charakterystyka zlewni ślepiotki, realizowanej na Uniwersytecie Śląskim wydziału Nauk Przyrodniczych przy współpracy z dr Piotrem Siwkiem (Dyrektor kierunku: Aquamatyka-interdyscyplinarne zarządzanie środowiskami wodnymi).
Made with
HTML Editor